Darmowa dostawa przy zamówieniu już od 150 zł!

Kwasy DHA – ważne dla organizmu w każdym wieku?

Nienasycone kwasy tłuszczowe, są bardzo istotne w naszej codziennej diecie, ponieważ organizm nie może samodzielnie ich wytworzyć, a pełnią ważne dla zdrowia funkcje. Jednymi z nich są kwasy DHA, których największe nagromadzenie występuje komórkach nerwowych - mózgu oraz w siatkówce oka. Bez ich odpowiedniej ilości w organizmie, może dojść do zaburzenia funkcji poznawczych, kłopotów z pamięcią i koncentracją, czy problemów ze wzrokiem.

Dla kogo DHA?

Każdy człowiek, by zachować zdrowie, głównie układu nerwowego, musi zadbać o prawidłową ilość kwasów DHA w diecie, są jednak również grupy osób, u których jest to szczególnie istotne. Oczywiście wyjątkową uwagę na właściwy poziom spożywanego kwasu DHA należy zwrócić w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ rozpoczęcie gromadzenia się  kwasu dokozaheksaenowego w mózgu następuje już w stadium wewnątrzmacicznym i noworodkowym. Ten najistotniejszy okres rozwoju układu nerwowego, a tym samym zwiększonego  zapotrzebowania na DHA trwa około dwa lata, później wysoki poziom kwasów nienasyconych utrzymuje się przez cały czas, jeśli oczywiście dostarczamy jego prawidłową ilość w pożywieniu lub odpowiednio suplementujemy. Kolejną grupą, która jest narażona na niedobory DHA są weganie, ponieważ w diecie roślinnej o wiele trudniej dostarczyć odpowiednią ilość kwasów DHA z pokarmem.

Dlaczego DHA są ważne dla wszystkich?

Kwasy DHA dostarczane w odpowiedniej dawce mają ważny wpływ na zdrowie organizmu. Mogą nas chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi jak Alzheimer, depresją, wspomagają ukrwienie mózgu i przepływ bodźców nerwowych, przez co wpływają na poprawę samopoczucia. EFSA stwierdza, że istnieje oczywisty związek między spożyciem DHA a utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania mózgu. Kwasy DHA wpływają także korzystnie na zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego poprzez stabilizację ciśnienia tętniczego oraz obniżanie poziomu złego cholesterolu LDL. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe dodatkowo wpływają korzystnie na równowagę hormonalną i łagodzą objawy chorób reumatycznych.  Warto również wspomnieć, że według publikacji w Translationnal Stroke Research, badania przeprowadzone w USA na szczurach wykazały, że podanie kwasów DHA do pięciu godzin po udarze niedokrwiennym znacząco wpływa na zmniejszenie uszkodzeń powstałych w mózgu. Jest to bardzo ciekawe zagadnienie, gdyż dotychczas DHA uznawane było jedynie jako wsparcie w zapobieganiu udarom mózgu, a to badanie otwiera również możliwość wykorzystania ich w terapii po wystąpieniu udaru niedokrwiennego. Oczywiście wymaga to jeszcze przeprowadzenia dalszych badań naukowych.

Jak zapewnić sobie prawidłowy poziom DHA?

Kwasów DHA możemy dostarczyć do naszego organizmu dietą lub poprzez suplementację. Najważniejsze jego źródła w pożywieniu to tłuste ryby morskie takie jak np.: tuńczyk, dorsz, sardynki itd., a także niektóre owoce morza. Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom DHA należy je spożywać conajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Niestety bardzo często w naszej diecie ryby nie występują tak często, szczególnie wśród małych dzieci i może to prowadzić do niedoborów DHA. Jest też dość duża grupa osób chorujących na dnę moczanową, dla których spożywanie tłustych ryb jest niewskazane ze względu na wysoką zawartość puryn. Również weganie nie spożywający tego typu produktów będą musieć szukać innych źródeł . Kwas DHA pochodzenia roślinnego zawierają oleje np.: lniany czy słonecznikowy, algi, orzechy włoskie, siemię lniane lub tofu. Nie są to raczej produkty, które spożywa się w codziennie diecie w odpowiedniej ilości, dlatego warto zweryfikować ilość spożywanych kwasów DHA i uzupełnić je dobrej jakości suplementami diety. W związku z tym, że zalecane dawkowanie jest różne w zależności od wieku, wagi, bycia w ciąży czy karmienia piersią warto wybrać produkt dający możliwość dostosowania dawkowania dla całej rodziny. Najwygodniejszą formą stają się takiej sytuacji suplementy z kwasami DHA w kroplach, ponieważ nie tylko można dostosowywać odpowiednią ilość, ale także są znacznie łatwiejsze w podaniu niż wszelkiego rodzaju kapsułki, szczególnie dla małych dzieci. Właśnie tego rodzaju produkt wzbogacił właśnie asortyment naszego sklepu. Z przyjemnością zapraszamy Was do zapoznania się z tym wytwarzanym zgodnie  z europejskimi standardami GMP (Good Manufacturing Practices), najwyższej jakości wegańskim i ekologicznym produktem. 

Warto zatem pamiętać, że kwasy DHA są dla naszego zdrowia bardzo ważne na każdym etapie życia, przyjrzeć się bliżej naszej diecie i zastanowić, czy faktycznie dostarczamy ich swojemu organizmowi odpowiednią, rekomendowaną przez lekarzy ilość. Nawet jeśli okaże się, że nie i z jakichś względów nie jesteśmy w stanie tego zmienić, bo chociażby nie przepadamy za jedzeniem ryb, mamy wątpliwości co do ich pochodzenia i jakości, albo unikamy produktów bogatych w puryny, ze względu na podwyższony kwas moczanowy, zawsze możemy sięgnąć po wysokiej jakości, sprawdzony suplement i szybko uzupełnić niedobory tego cennego składnika.

Udostępnij wpis:​

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

Koszyk

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Odbierz kod rabatowy na pierwsze zakupy

Zapisz się do newslettera i zyskaj wcześniejszy dostęp do nowości i promocji.